Telefonda Virüs Var Uyarısı Nasıl Kapatılır?

0
111
androidmalwareblog2
androidmalwareblog2

Mobil cihazların bilgisayarlara göre daha fazla kullanılmasıyla birlikte teknoloji ve bilişim piyasalarının da yönü değişti. Eskiden masaüstü ve dizüstü bilgisayarların üzerine düşerek o noktada kullanıcıları yakalamaya çalışan firmalar artık gelişimlerini daha çok akıllı telefonlar, tabletler üzerine sağlıyor. Böylece hem çalışmaların karşılığı alınabiliyor hem de kitle genişliyor. E haliyle eskiden Bilgisayarlar üzerinden dolandırıcılık yapan siber hırsızlar da elbette özellikle akıllı telefonların daha fazla kullanıldığını bilmesinden dolayı hilelerini bu alanda yaygınlaştırıyor. Son yıllarda artan virüsler ve çeşitli zararlı yazılımlarla insanların bankacılık bilgileri başta olmak üzere birçok verilerini çalmaktalar. Sadece bununla da kalmayıp mobil ödeme hilesi yöntemi ile  telefondaki yüklü TL’leri dahi almanın peşindeler. Siz hiçbirşeyden habersiz internette gezinirken bir anda TL’lerinizin bittiğini yada bir sonraki ay faturanızın oldukça kabarık olduğunu görebilirsiniz. O yüzden dikkatli olmak gerek. Telefonda Virüs Var uyarısı da en büyük örneklerinden.

Siz normal bir şekilde internette gezerken bir anda telefonunuzun ekranında uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun birkaç nedeni olabileceği gibi asıl amaçları sizi burada istedikleri siteye yönlendirerek yüklü TL’lerinizi çalmak. Yada reklam dolu sitelere sizi yönlendirip maddi çıkar sağlamak. Bu tür bir onay ekranı gördüğünüzde Onay verecek nitelikteki butonları kullanmak yerine tarayıcıdan çıkış yapmanızı öneririz. Çünkü android kendi başına bir virüs tarayıcı fonksiyonuna sahip değildir. Zaten ayrıyeten bir virüs programı kullanıyor olsanız dahi bu uyarıyı size tarayıcıdan vermeyecektir.

Kısacası bu kapatılan bir program yada eklenti değildir. Tamamen dolandırıcılık üzerine çalışan bir sistemdir. Dikkatli olmanız dileğiyle…

Umarız yazımız başaırılı olmuş ve sizi kurban listesinden çıkarmayı başarabilmişizdir.

Bir önceki yazımız olan YouTube TV, Zirveye Oynuyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here