Apple Music’in ABD Abone Sayısı Spotify’ı Devraldı

0
114
apple music ve spotifyi karsilastirdik
apple music ve spotifyi karsilastirdik

Apple Inc’in müzik yayını hizmeti ABD’deki ücretli aboneler açısından rakip Spotify Technology SA’yı devraldı, konuyla aşina olan bir kişi Salı günü Reuters’e söyledi.

Apple’ın hizmetinin Şubat ayının sonunda, Spotify’ın 26 milyon ücretli abonesiyle karşılaştırıldığında 28 milyon abonesi olduğunu söyledi.

Her iki şirket de abonelik için aylık 9,99 dolar alıyor, ancak Spotify hala daha az sayıda özelliğe sahip reklam destekli ücretsiz servis seviyesi sayesinde Apple’dan daha fazla ABD dinleyicisine sahip. Analistler, Spotify’ın ABD dışındaki Apple’dan daha güçlü bir abone pozisyonuna sahip olduğuna da inanıyor.

Ne Apple ne de Spotify ülke düzeyinde dinleyici verilerini ifşa etmiyor ve her iki firma da yorum yapmaktan kaçındı. Wall Street Journal daha önce Apple’ın metrikte Spotify’ı ele geçirdiğini bildirdi.

Apple’ın akış hizmeti, iPhone satışları yavaşladığından aboneliklerden ve hizmetlerden para kazanmak için şirketteki daha geniş kapsamlı bir zorunluluktur. Geçen ay, şirket bir haber, televizyon ve oyun aboneliğinin yanı sıra Goldman Sachs Group Inc ile bir kredi kartı ortaklığı yaptığını açıkladı .

Spotify muhtemelen , Şubat ayındaki en son kazanç raporunda 96 milyon premium abonesi ve 207 milyon aylık aktif kullanıcısı olan Apple Music’ten daha fazla ödeme yapan kullanıcıya sahip . Şirket, raporunda, Kuzey Amerika bölgesinde, Kanada’yı da içeren ancak Meksika’yı da içeren, 28.8 milyon premium abonesi ve 62.1 milyon aylık aktif dinleyici olduğunu belirtti.

Apple, ne kadar abonesi olduğunu düzenli olarak açıklamıyor ve son resmi sayısı – 50 milyon – neredeyse bir yıl önce 2018 Mayıs’ında geldi.

Şirket, en son üç aylık raporunda 67 milyon Spotify’ın premium abonesinin Kuzey Amerika dışında olduğunu belirtti.

Bir önceki yazımız olan YouTube TV, Zirveye Oynuyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here